Ak by som seriózne mala vyhodnotiť skóre najfrekventovanejšie požívaných pochutín v mojom raňajkovom menu, croissant by skončil bezkonkurenčne na prvom mieste. Dávam si ho s železnou pravidelnosťou skoro každé druhé ráno. A prekvapivo ma nie a nie omrzieť. Jeho tajomstvo? Typická maslovo - sladká aróma, neskutočne chutná chrumkavá podstata a variabilita.
Na začiatok pár múdier --- croissant je francúzske pečivo v tvare polmesiaca (croissant = polmesiac), ktoré sa vyrába z kysnutého cesta. Jeho prvopočiatky siahajú až do roku 1863, no prvý recept na jeho výrobu bol zverejnený až v roku 1891. Do Francúzska ho neskôr z Viedne priniesla sama Maria - Antoinetta.
Croissant by ste si mali vychutnávať len maximálne čerstvý, chrumkavý a hlavne TEPLÝ! Cesto totiž chladom gumovatie a stráca na svojej sexy nadýchanosti.
Udalosti, za ktorých croissant vznikol sú opradené tými najrôznejšími historkami --- dokonca sa hovorí, že croissant pochádza z Maďarska. Jedna z mnohých legiend tvrdí, že keď Turci v roku 1686 obiehali Budapešť, jeden pohotový pekár varoval mestských "pohlavárov", čím samozrejme útoku zabránil. Za svoj hrdinský čin vraj nepožadoval nič iné, len mať právo piecť zvláštne malé pečivká v tvare polmesiaca. Či už však croissant patrí maďarom alebo francúzom --- je mi to srdečne jedno. Úplne stačí, že ich niekto vymyslel...
Počas môjho pobytu v Grécku som sa chytila na balené croissanty 7Days od firmy Chipita. Zvykla som si balenie čokoládového croissantu kúpiť aj v Bratislave, ale tieto grécke 7Days boli vláčnejšie, cesto hutnejšie, vlhšie, kompaktnejšie a celkovo boli fakt chutné. Kameň úrazu spočíva podľa mňa v tom, že Chipita je grécka spoločnosť a pre "svojich" sa snažia vyrobiť pravdepodobne vyššiu kvalitu. Samozrejme, niet nad čerstvo upečené rohlíčky, ale keď je človek v časovej tiesni, minicroissanty môžu prísť vhod. Kupovať si ich ale v Čechách alebo na Slovensku vôbec neodporúčam. 7Days CZ / SK majú absolútne vysušené cesto, práškovú ničohonechuť a nadôvažok sa až príliš drobia (čo je znakom nekompaktného cesta).
Naopak, ak si chcete vychutnať naozaj výnimočný, famózne zasycujúci a brilantne zvládnutý croissant, zavítajte do Cafe Savoy a dajte si ho len tak osamotene, ničím nedotknutého. Je to veľkolepý zážitok. Croissant v Savoy v sebe nesie lahodnú, plnú chuť, ktorá je v kombinácii s cafe au lait (doporučenie Mr. Gurmána http://gurmetklub.cz/recenze-cafe-savoy-aneb-snidane-jako-s-milenkou.html)jednoducho nevysloviteľne mňamavá. (Fotky z mojich raňajok uploadnem akonáhle nájdem svoj USB kábel:-)
Vláskovité a mimoriadne ľahunké cesto croissantu je výsledkom trpezlivého procesu vaľkania, prekladania, chladenia a rovnania cesta. Maslo tomuto pečivku dodáva charakteristickú jemnú chuť. Ja mám najviac v obľube práve klasické maslové, na ktoré si natieram buď Lučinu alebo kravské masielko s domácim jahodovým džemom. K tomu si namiešam teplé kakao a som v siedmom nebi. Pripomína mi to detstvo a všetky tie chute mi v papuľke pripadajú domácke, hrejivé a sýte.
Už viete čo si dáte zajtra na raňajky?
Foto: web
4 komentáre:
a skusala si uz croissant naslano? napriklad zapeceny so syrom, pripadne domacou hydinovou sunkou? kombinacia sladkeho peciva a slanej plnky je uplne fantasticka
skúšala som syrový croissant, ktorý je robený už priamo naslano (predáva ho Billa)--- ale jeho problémom je to, že keď sa do neho zahryzneš a je ešte horúci, ostane Ti z neho placka -- vrstvy sa zlepia, ale inak je chutný --- díky za tip, skúsim zapiecť skladký maslový s mozarellou a mortadellou --- už sa teším!
nemate niekto dobry recept na cesto? Viem, ze to nie je ciste listkove, je to plundrove? Dakujem
Ahoj Peter,
na výrobu croissantu sa používa plundrové cesto, ako si spomínal. A tu je recept (lepšie neskoro ako nikdy :-)
Recept na plundrové cesto
Príprava: 120 min
Doba na odležanie: 9 hod
Suroviny:
500 kg hladkej múky
250 g masla
2 vajcia
2 dl mlieka
50 g cukru
40 g droždia
štipka soli
hladká múka na poprášenie a vaľkanie
Postup:
Kysnuté cesto si pripravíme najlepšie večer pred samotným podávaním. Vo vlažnom mlieku rozmiešame droždie s trochou cukru a na teplom mieste necháme vykvasiť kvások. Do misy preosieme múku, pridáme soľ, zbytok cukru, kvások a vajce a vymiešame hladké cesto. Poprášime ho múkou, prikryjeme fóliou a necháme cez noc v chladničke. Studené cesto potom rozváľame na pomúčenej doske na štvorec. Maslo rozvaľkáme medzi dvoma fóliami na štvorec v polovičnom rozmere cesta. Poprášime ho múkou a položíme krížom na cesto, ktoré sme tiež poprášili múkou (aby sa maslo hneď nespojilo s cestom). Rohy cesta prehneme cez maslo ako obálku tak, aby sa okraje prekrývali a všetko rozvaľkáme na obdĺžnik. Preložíme ho na tretiny a rozvaľkáme znovu na obdĺžnik, ktorý opäť preložíme na tretiny a znovu rozvaľkáme a preložíme. Cesto uložíme na 20 min do chladničky a rovnaký postup s rozvaľkovaním a prekladaním zopakujeme ešte dvakrát - trikrát, vždy s krátkym odpočinkom v chlade.
Tip na plnku:
* sušená / dusená šunka nakrájaná na prúžky + koreniny / bylinky
* ošúpanú jabĺčka + podusené hrozienka + cukor + biele víno
* tvrdý syr + štipka červenej papriky (moje obľúbené)
* čokoláda (biela, horká) + namrvené sušienky
* orechy opražené v mede
Prajem veľa zábavy a daj vedieť ako sa to podarilo!
Zverejnenie komentára